Posjedujete nekretninu te zbog određenog razloga, bilo da se radi o prodaji, parcelaciji zbog razdiobe nasljednicima ili trećeg razloga, odlučili ste angažirati geodeta koji će vam izraditi potreban elaborat.
Geodet će vas tražiti uvid u postojeću dokumentaciju, izvršiti mjerenje te se događa sljedeće – prilikom usporedbe površine evidentirane u katastru te nove izmjere dolazi do razlike u kvadraturi. Pitate se, kako je to moguće?
Na području Republike Hrvatske tijekom povijesti prostorni su podaci službenih evidencija katastra prikupljani na različite načine, u različitim razdobljima te različitim metodama. Sve navedeno rezultiralo je podacima katastarskih evidencija koji se u velikoj mjeri razlikuju po svojim osnovnim karakteristikama – projekciji, koordinatnom sustavu, izvornom mjerilu, točnosti i sl.
Katastar zemljišta je uspostavljen tijekom devetnaestog stoljeća, kada je područje Republike Hrvatske bilo u sastavu Austro-Ugarske Monarhije koja je u više navrata pristupala izradi katastra. Izmjere su u tom razdoblju bile u pravilu grafičke, iako su za neke katastarske općine provedene i numeričke izmjere. Grafičkim izmjerama podaci su se dobivali izmjerom na geodetskom stolu, a površine su računate isključivo na katastarskom planu. Veliki dio tako prikupljenih podataka još je uvijek u upotrebi.
Od osamostaljenja Republike Hrvatske 1991. godine pa do danas, na njezinu području provodile su se i nove numeričke izmjere. Obavljale su se uglavnom fotogrametrijskom metodom, a dopunska mjerenja terestičkim metodama. Krajem dvadesetog stoljeća katastarski planovi koji nisu izvorno nastali u digitalnom obliku su se digitalizirali te su stvoreni digitalni katastarski planovi, najprije skeniranjem originalnih analognih katastarskih planova, a potom i njihovom vektorizacijom. Uspostava digitalnog katastarskog plana na području cijele Republike Hrvatske dovršena je 2009. godine.
Zbog svih prethodno navedenih razloga zakonodavac je u odredbama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (NN 112/18, 39/22) čl. 93 propisao sljedeće:
- za katastarske čestice evidentirane na katastarskim planovima u HDKS/GK projekciji – maksimalna razlika površina je 5 %, a najviše 500 m2
- za katastarske čestice evidentirane na katastarskim planovima izvorno izrađenim grafičkom metodom izmjere – maksimalna razlika površina je 20 %, a najviše 1000 m2
Navedenim odredbama definirano je kolike razlike površina između katastarskih podataka u odnosu na stvarno stanje ne predstavlja promjenu čestice.
Naš savjet vlasnicima nekretnina je što prije obaviti potrebne geodetske izmjere jer uredni vlasnički dokumenti povećavaju vrijednost nekretnine, a ujedno i posve olakšavaju raspolaganje vlastitim dobrima. Treba biti svjestan mogućih odstupanja u kvadraturi zemljišta, odnosno neslaganje s novoutvrđenim činjeničnim stanjem veličine nekretnine, što je prethodno pojašnjeno. Obratite nam se za konzultacije te riješite svoje imovinske nedoumice.